پاکسازی محیط زیست گیلان به کمک زندانیان

نجات طبیعت با دستان زندانیان لاکان رشت

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت به نقل از گیل نگاه:

یکی باقیمانده ناخوشایند زندگی انسان است و دیگری نتیجه یک زندگی ناخوشایند. حالا آن‌ها که ناملایمات زیادی را تجربه کرده‌اند می‌خواهند باری از دوش طبیعت زیبای گیلان که با زباله به زشتی کشیده شده، بردارند.

 

 

سال هاست که بسیاری از کار‌شناسان علوم رفتاری و اجتماعی توصیه می‌کنند به جای قرار دادن محکومان در فضای بسته زندان آن‌ها را در فضای باز اما قابل کنترل قرار دهند و از او بخواهند تا در کارهای عام المنفعه مشارکت کنند. حالا مدتی است که خبر جمع آوری زباله توسط زندانیان زندان لاکان شنیده می‌شود.

در ماههای گذشته چند گروه از محکومان زندان لاکان در جاهای مختلف دست به پاکسازی زده‌اند. چند روز قبل با هماهنگی سازمان مدیریت پسماند رشت و با همراهی عکاس گیل نگاه در جاده فومن با آن‌ها همراه شدیم.

 

این ۵۹ نفر

تابلوهای کنار جاده نشان می‌دهد که ما در آتشگاه هستیم. در کنار جاده اصلی یک گروه ۵۹ نفر با کاورهای سبز و آبی دیده می‌شوند. چند نفر سرگروه هستند برای پخش کیسه زباله و نوشتن اسم افرادی که کیسه‌ها را تحویل می‌دهند و یک نفر هم برای فیلمبرداری از کار گروه. و بقیه هم زباله‌ها را جمع آوری می‌کنند.

کار به خوبی پیش می‌رود و کیسه‌های زباله یکی پس از دیگری از زباله پر می‌شود. به نیم ساعت نرسیده کوهی از زباله در نزدیکی جاده از نخاله‌های ساختمانی تا وسایل غیر قابل استفاده منزل جمع می‌شود و گروه در مسیر پیش می‌رود تا مکان دیگری را پاکسازی کند.

 

 از پاکسازی محیط زیست تا خدمات عام المنفعه

از فیروز خانزاده معاون اصلاح و تربیت زندان لاکان که همراه گروه آمده است و در تمام مدت ناظر بر کار است درباره گروه زندانیان می‌پرسیم. که به گیل نگاه می‌گوید: جرم بیشترشان مواد مخدر و در رده‌های سنی مختلف هستند.

با یک نگاه چشمی نیز می‌توان تخمین زد از جوان ۳۰ ساله تا پیرمرد ۶۰ ساله در گروه حضور دارند.

 

 

جمع آوری ۸ تن زباله در امام‌زاده ابراهیم

خانزاده می‌گوید: این افراد پس از طی کردن دوره‌های آموزشی برای کار آماده می‌شوند. او ادامه می‌دهد: این حرکت از ابتدای سال ۹۴ شروع شده و امروز هفدهمین پاکسازی زندانیان لاکان است. معاون اصلاح و تربیت زندان لاکان می‌گوید علاوه بر قسمت‌های مختلف رشت در جاهای دیگر مانند امامزاده ابراهیم شفت نیز حضور پیدا کرده‌ایم. جایی که به گفته خانزاده نزدیک به ۸ تن زباله جمع آوری شد.

یکی از دلایلی که باعث حضور با انگیزه افراد می‌شود طرح‌های تشویقی مدیریت زندان است. معاون اصلاح و تربیت زندان در این باره هم می‌گوید: بعد از حضور زندانیان در این طرح برای آن‌ها مرخصی تشویقی در نظر می‌گیریم.

«احساس مفید بودن برای جامعه» این بر‌ترین حسی است که زندانیان از انجام این کار دارند. خانزاده می‌گوید: زندانیان به دلیل آنکه روز‌ها و سال‌ها در زندان حضور دارند احساس سربار بودن برای جامعه می‌کنند و انجام این کار باعث می‌شود که احساس ‌کنند باری از دوش جامعه برمی دارند.

او همچنین در مورد انتخاب مسیر‌ها می‌گوید: در ابتدا برخی از مسیر‌ها را با سازمان پسماند هماهنگ می‌کردیم و حالا مدیریت پسماند شهرداری رشت مسیرهای مورد نیاز پاکسازی را به ما معرفی می‌کند و گاهی نیز بخشدارهای مختلف از ما برای پاکسازی نقطه‌ای خاص دعوت می‌کنند.

خانزاده اجرای این طرح را به واسطه ایده دادستان می‌داند و از همکاری قاضی مستقر در زندان، سازمان محیط زیست و مدیریت پسماند شهرداری رشت برای همکاری با این طرح تشکر می‌کند.

 

میخ و شیشه

مسئولیت پخش کیسه زباله به یکی از زندانیانی داده شده است که به دلیل معلولیت پا با عصا آمده است. بر دوش این زندانی پارچه‌ای آویزان است که بر آن نوشته شده «طبیعت قشنگه نه با زباله». هرچند خودش نمی‌تواند زباله جمع کند اما علاوه بر توزیع کیسه تکرار نکات ایمنی را فراموش نمی‌کند؛ با صدای بلند طوری که همه بشنوند به اعضای گروه می‌گوید «آقا مواظب میخ و شیشه باشید»

البته شهروندان غیرمسوول تنها میخ و شیشه را در کنار جاده تخلیه نکرده‌اند بلکه در میان زباله‌ها می‌توان از توپ پلاستیکی تا لباس و مبل شکسته و ظروف و کارتن و… هم به مقدار زیاد مشاهده کرد.

 

 

 

 

جمع آوری ۴۰ کیسه زباله

یکی از سرگرو‌ه ها برگه‌ای در دست اسامی را یادداشت کرده و جلوی اسم هر نفر بعد از تحویل کیسه‌ی پر علامت می‌زند. او هم به گیل نگاه می‌گوید: گاهی تعداد کیسه ها‌ خیلی زیاد می‌شود و یک نفر از ۸ صبح تا ۲ بعد ظهر ممکن است تا ۴۰ کیسه زباله هم جمع آوری کند.

این زندانی ادامه می‌دهد: میانگین زباله جمع شده در این برنامه‌ها بین ۳ تا ۴ تن است اما در این بین‌گاه رقم‌های ۸ تنی هم داشته‌ایم.

 

گریزان از گفت‌و‌گو

به زندانیانی که در حال جمع آوری زباله هستند نزدیک‌تر می‌شوم و سعی می‌کنم با چند نفر صحبت کنم. تعدادی از آن‌ها تمایلی به صحبت ندارند و برخی نیز در مقابل سوالات خودشان را به نشنیدن می‌زنند!

اما بالاخره با یکی از آن‌ها سر صحبت را باز می‌کنم. می‌گوید: تا به حال ۶ بار برای پاکسازی آمده است و از این کار راضی است.

صدایش کمی آرام‌تر می‌شود و ادامه می‌دهد: به هرحال ما زمانی خطا کردیم و حالا در حال گذراندن دوره محکومیت هستیم. از جرمش می‌پرسم می‌گوید مواد مخدر. با سر به زندانیان دیگر اشاره می‌کند و می‌گوید: همه این جمع به خاطر مواد مخدر در زندان هستند.

محکومیت این زندانی هم ده ساله است که تا الان ۶ سالش را گذرانده‌. این زندانی می‌گوید: حالا خوشحال است که با این طرح می‌تواند به داشتن شهری تمیز کمک کند و چند روزی کنار خانواده‌اش باشد.

به سراغ مردی حدودا ۴۰ سال می‌رویم که برعکس بعضی از همبندانش به صحبت کردن علاقه‌مند است او به گیل نگاه می‌گوید: امروز چهارمین تجربه پاکسازی‌اش است و این طرح باعث حساستر شدنش به محیط اطرافش شده است.

این زندانی می‌گوید ۲۳ ماه از دوران محکومیت ۱۵ ساله‌اش باقی است ۱۵ سالی که البته ۵ سالش نیز با عفو کم شده است. / مریم صابری، عکاس:مهدی عطایی

 

 

اضافه کردن نظر