آغاز عملیات بهسازی و ساماندهی مرکز دفن زباله سراوان با حضور استاندار گیلان افتتاح شد
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت، این مراسم عصر روز چهارشنبه با حضور دکتر نجفی استاندار گیلان، مهدوی فرماندار رشت، اعضای شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از مدیران و مسوولین استانی و شهری در مرکز دفن زباله برگزار شد
در این مراسم دکتر محمدعلی نجفی استاندار گیلان با اشاره به اینکه جمع‌آوری زباله این منطقه یکی از خواسته‌های مهم بنده و مردم گیلان بوده‌است، اظهار کرد: عملیات بهسازی و ساماندهی دفن زباله در سراوان رشت موجب جلوگیری از نفوذ شیرابه زباله‌ها می‌شود.

استاندار گیلان اضافه کرد : با آغاز عملیات بهسازی دفن زباله درخواست دیرینه مردم منطقه سراوان محقق می‌شود، وی تصریح کرد: بوی تعفن زباله زیبنده این خطه سرسبز نیست.

دکتر نجفی، سالم‌سازی و نگه‌داری فضای طبیعت و جنگل را مورد تأکید مسئولان قرار داد و گفت: برخورداری گیلان از بالاترین میزان جنگل در کشور وظایفی را به‌عهده مسئولان می‌گذارد و همه باید در حفظ محیط زیست کمک و همکاری کنند.
فاطمه شیرزاد رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت نیز در ابتدای این مراسم با ابراز خوشحالی از ساماندهی لندفیل سراوان اظهار داشت:‌ مردم سراوان سالیان زیادی در انتظار این کار بودند و شهرداری و شورای شهر به خصوص کمیسیون بهداشت و محیط زیست در سالهای گذشته تلاش زیادی در این راستا انجام دادند. وی افزود : شیرابه ‌های زباله در این منطقه سال هاست که سلامت مردم را به خطر انداخته و مشکلات زیست محیطی سراوان از جمله عرصه جنگلی که در مسیر انتقال زباله به این مکان واقع شده نیازمند بهسازی و ساماندهی هستند. لذا از همزمانی این کار با ایام دهه فجر بسیار خوشحال هستیم.
در ادامه مراسم، محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت با اشاره به تلاش و حمایت محیط زیست و شورا در افتتاح عملیات بهسازی گفت: با حمایت‌های روانی تشکل‌های محیط زیستی شاهد همگرایی در این موضوع بودیم.
وی انجام عملیات فاز اول را ۳۶۰ روز اعلام کرد و افزود: بعد از استقرار فاز اول به سمت فاز دوم و و ایجاد تصفیه خانه می‌رویم.
شهردار با اشاره به اینکه افتتاح عملیات بهسازی بدون بودجه دولتی آغاز شده است گفت: ما برای آغاز عملیات منتظر کمک دولتی نماندیم و کار را شروع کردیم.
ثابت قدم، خطاب به استاندار گفت: ما دست دوستی به طرف شما دراز می‌کنیم تا بتوانیم با یکدیگر این مشکل را حل کنیم.
مرتضی عاطفی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند نیز در حاشیه برگزاری این مراسم ضمن تبریک این اتفاق بزرگ، گفت:  اجرای عملیات بهسازی را بخشی از آرزوی مردم برای مدیریت زباله و شیرابه دانست و افزود: مهم‌ترین اتفاقی که در سال بعد رخ خواهد داد این است که زباله ای که به سراوان آورده می‌شود به صورت مهندسی و بهداشتی دفن خواهد شد.
وی افزود: دیگر شیرابه نخواهیم داشت و آلودگی کمتری اتفاق خواهد افتاد.
عاطفی همچنین درباره ایجاد تصفیه خانه گفت: اصلی ترین مسئله ما در بهسازی حل مشکل شیرابه است. اما اگر فاز اول  انجام نشود و به میزان کمی و کیفی شیرابه دست پیدا نکنیم نمی‌توانیم بگوییم با چه روشی می‌خواهیم شیرابه را تصفیه کنیم

 

 

 

          

 

 
 
 

اضافه کردن نظر