به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت، 16 خرداد ماه همزمان با روز جهانی محیط زیست، کلاس آموزشی « تولید کمپوست در خانه برای خانم های خانه دار» با همکاری سازمان مدیریت پسماند رشت و شهرداری منطقه 5 رشت در سرای محله بیانی  و سرای محله منطقه دو شهرداری برگزار شد.

در این کلاس فواید استفاده از کود کمپوست خانگی، تفاوت های کمپوست و ورمی کمپوست بررسی شد و آموزش های لازم جهت تولید کمپوست به بانوان حاضر توضیح داده شد.

سلیمانی از اعضای موسسه مردم نهاد «بانوان امدادگر گیلان» مدرس این کلاس در سرای محله بیانی بود. وی در این رابطه به خبرنگار روابط عمومی گفت: سازمان پسماند با کمک NGOها، جهت کاهش زباله های خانگی برنامه های خوبی را شروع کرده است . ما در «بانوان امدادگر گیلان» از سال 89 در مورد کود ورمی و کمپوست در حوزه های مختلف کارکرده‌ایم.

برای روستاها، برای رستوران دارها و حالا برای خانم های خانه دار با سرای محلات در حال همکاری هستیم که به خانواده های شهری آموزش بدهیم چگونه با کمترین هزینه زباله های خود را به کود کمپوست تبدیل کنند. کسانی که در خانه خود باغچه دارند به راحتی میتوانند ورمی کمپوست تولید کنند.

سلیمانی با توجه به اینکه این دومین سرای محله ای بود که این کلاس را برگزار کردیم و از امروز این کار در سرای محله منطقه 5 برگزار شد که استقبال خوبی هم شد و حتی قراراست کلاس هایی به صورت عملی هم داشته باشیم تا به  خانم های خانه داری که مایل باشند این کار را انجام دهند آموزش بیشتری بدهیم.

سلیمانی افزود: نقش خانم های خانه دار در تولید کمپوست بسیار پررنگ است؛ زیرا وقتی مادر خانواده یاد بگیرد چگونه می تواند از همین زباله ای که در دست دارد و شاید به نظر چیز بی مصرفی باشد بهترین استفاده را بکند این در تمام خانواده تأثیر میگذارد و آموزش میبیند که چگونه دوباره آن زباله را به چرخه ی خانواده بازگرداند. با انجام دادن این کار دو نتیجه مهم به دست می آید؛ اول اینکه سطح زباله ها در شهر کم می شود و زیان هایی که از آن جهت به ما می رسد کمتر است.  حاصل دوم این که با این چرخه خانگی غذاهایی که وارد خانواده می شود تا حد زیادی ارگانیک است. برای نمونه سبزیجاتی که مادر خانواده در باغچه می کارد مشخص است از چه کودی و چگونه تغذیه کرده است.

        

 

اضافه کردن نظر