کمیسیون بهداشت و محیط زیست در سازمان مدیریت پسماند برگزار شد:

13 آبان سلول جدید بهداشتی دفن زباله افتتاح می شود/  پیشرفت 42 درصدی تصفیه خانه سراوان

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت، کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری صبح امروز8 آبان در دفتر علیرضا حاجی پور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت برگزار شد.

به دلیل اهمیت بحث سراوان دومین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر به ریاست فرانک پیشگر فقط به بررسی  موضوع سراوان اختصاص داشت. محمد علی ثابت قدم شهردار رشت به همراه اسماعیل حاجی‌پور، عباس صابر، مجید رجبی، فاطمه شیرزاد و موسوی روزان اعضای کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت به ریاست فرانک پیشگر در سازمان مدیریت پسماند حضور پیدا کرده بودند. 

 

40 درصد پسماند استان در سراوان

پویا شهشهانی مشاور سازمان پسماند شهرداری رشت و کمیسیون بهداشت در ابتدای جلسه به بیان استراتژی‌ها و اقدامات دست اجرا سازمان پرداخت. 

وی با اشاره به مساحت 12.5 هکتاری مساحت سراوان گفت: 2.5 هکتار توسط منابع طبیعی به شهرداری واگذار شده است.

شهشهانی با بیان اینکه حتی اگر زباله سوز داشته باشیم باید لندفیل هم داشته باشیم گفت: ۱۲نقطه از جمله سراوان برای احداث لندفیل پیش بینی شده است. 

وی با بیان اینکه سراوان پذیرای ۴۰درصد پسماند استان است‌ گفت: علاوه بر رشت چند شهر مانند لولمان، سنگر، رستم آباد، کوچصفهان و صومعه سرا و ۳۲دهیاری و بخش داری نیز پسماند خود را به آنجا منتقل می‌کنند.

مشاور سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت پسماند ورودی به رشت را ۸۰۰تن دانست و گفت: در این حالت ۳۰۰تن به کارخانه کود آلی و بقیه به سراوان منتقل می‌شود.

وی همچنین با اشاره به برنامه کاهش تولید زباله و تفکیک زباله از مبدا گفت: در بهترین حالت اگر تفکیک زباله از مبدا انجام شود فقط ده درصد زباله کاهش پیدا می‌کند.

وی ارتقای پردازش میانی را از دیگر برنامه‌های سازمان پسماند شهرداری عنوان کرد و گفت: توسعه و بهسازی کارخانه کود آلی، توسعه و بهسازی تصفیه خانه شیرابه کارخانه کود آلی و تکمیل رمپ میانی در این بخش مورد نظر هستند.

 

نیروگاه زباله سوز

بحث دیگر مورد اشاره شهشهانی نیروگاه زباله سوز بود. وی با بیان اینکه ظرفیت مورد نیازاین نیروگاه روزانه ۶۰۰تن از نوع کوره مخلوط سوز پیش بینی شده است گفت: ۱۵۰میلیارد تومان برای این نیروگاه با قابلیت ۴۵۰تن ریجکت سوزی برآورد شده است.

پیشرفت 42 درصدی بهسازی و پوشش لندفیل

شهشهانی در ادامه به پروژه بهسازی نیز که در دست اقدام است اشاره کرد و گفت: ۱۰میلیارد تومان نیز برای پوشش لندفیل و اصلاح هندسی، احداث سلول جدید، ساماندهی مسیرهای شیرابه و بازچرخانی شیرابه برآورد شده است.

وی افزود: از محل مصوبات سفر ریاست جمهوری به میزان ۷میلیارد تومان اخذ اعتبارات ملی انجام گرفت که یک میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان در سال ۹۴تخصیص پیدا کرد و اکنون این پروژه با پیشرفت ۴۲درصدی روبرو است.

کاهش تولید زباله و تفکیک زباله

وی با بیان اینکه تا پایان امسال سطح پوشش تفکیک زباله از مبدا به ۸۵درصد می‌رسد گفت: هم اکنون مشارکت شهروندان در تفکیک 2.5 درصد است. ۹کانکس نیز در سطح شهر وجود دارد که تا پایان سال به ۱۶عدد افزایش پیدا خواهد کرد.

بهسازی 50 میلیاردی کارخانه کود آلی

شهشهانی در ادامه به فعالیت‌های کارخانه کودآلی اشاره کرد و گفت: بهسازی و افزایش ظرفیت کارخانه کود آلی روزانه ۸۰۰تن با رعایت ملاحظات محیط زیستی شامل احداث تصفیه خانه شیرابه و سامانه کنترل بو با برآورد هزینه ۵۰میلیارد تومانی نیز دیگر برنامه سازمان محسوب می‌شود.

وی مزیت‌های این بهسازی را کاهش تولید شیرابه در مبدا، بازگشت منابع به طبیعت، کاهش حجم و امکان بهره برداری بیشتر از لندفیل، تولید آر دی اف عنوان کرد.

شهشهانی در مورد بخش مالی این پروژه نیز توضیح داد: برای ساخت تصفیه خانه شیرابه کارخانه کمپوست نیزاز محل مصوبات سفر ریاست جمهوری به میزان۳میلیارد تومان اعتبار ملی اخذ شده است که تاکنون ۴۰۰میلیون تومان در سال ۹۴تخصیص داده شده است.

 هزینه 40 میلیاردی تصفیه خانه سراوان

 کریم‌پور مشاور پروژه در بهسازی سراوان بعد از شهشهانی در این جلسه به بیان برنامه‌های قابل اجرا صحبت کرد. وی با بیان اینکه

احداث جاده دسترسی و سلول جدید در سه ماه گذشته تصفیه خانه سراوان ۴۲درصد رشد داشته است گفت: احداث تصفه خانه در سراوان ۴۰میلیارد تومان هزینه دارد.

وی با تصاویری از مرکز دفن زباله در سالوادور برزیل در مورد شرایط این سایت توضیحاتی ارائه کرد و گفت: با توجه به مشابهت‌های اقلیمی و نوع زباله می‌توانیم سایت مشابه سایت سالوادوئر برزیل به صورت استاندارد داشته باشیم.

کریم‌پور ادامه داد: افزودن دو سلول جدید در فضائی معادل ۸هکتار افزودن این دو سلول یا حداقل بخشی از آن برای مدیریت پسماند حداقل تا میان مدت ضروری است

وی با بیان اینکه ظرفیت حداقل این دو سلول۳میلیون مترمکعب است گفت: که درصورت رعایت حداقل معیارهای دفن بهداشتی، پاسخگوی دفن زباله حداقل در یک افق ۱۰ساله خواهد بود.

وی افزود: برآورد تقریبی هزینه احداث این دو سلول معادل ۱۷میلیارد تومان است.

 

افتتاح سلول جدید

ثابت قدم شهردار رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه هیچ برنامه مشخصی در استان که صفر تا صد موضوع مدیریت زباله در آن مشخص باشد وجود نداشت گفت: از حدود یکسال گذشته این بحث مطرح شد که کارخانه کودآلی، مرکز دفن و تصفیه خانه و نیروگاه زباله سوزهمه باید در کنارهم دیده شود.

وی اقدام موثر در این بخش را نیازمند نگاه هم جانبه دانست و گفت: نمی‌توانیم فقط تصفیه خانه بسازیم بدون آنکه اتفاق بالادست را نادیده بگیریم.

شهردار رشت با بیان اینکه تفکیک زباله از مبدا کارفرهنگی و نیازمند زمان است گفت: فرهنگ تزریقی نیست و نمی‌توان یک شبه آن را ایجاد کرد.

وی افزود: البته در صورت انجام بهینه تفکیک زباله از مبدا نیز فقط ده درصد زباله‌های ما کاهش پیدا می‌کند.

ثابت قدم توسعه و ایجاد زیرساخت را نیازمند هزینه دانست و گفت: باید مشخص کنیم که در این بخش می‌خواهیم به بحث درآمدی فکر کنیم و یا نگاه حاکمیتی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه کارخانه کمپوست نیازمند توسعه است گفت: این کار به ۵۰میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

ثابت قدم با اشاره به آمادگی سرمایه گذار آلمانی برای ورد به این موضوع گفت: این موضوع در هیات عالی سرمایه گذاری نیز مطرح است و اعضای شورای می‌توانند بررسی کنند.

شهردار رشت همجچنین خبر از افتتاح سلول جدید داد و گفت: پنج شنبه ۱۳آبان نیز سلول جدید بهداشتی به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به موضوع مجوز قطع درختان از سوی منابع طبیعی در سراوان نیز گفت: کارهای اجرایی شهرداری برای ایجاد راه دسترسی متوقف نشده است و در حال انجام است.

ثابت قدم با اشاره به ایجاد تصفیه خانه نیزگفت: هزینه ساخت تصفیه خانه در بودجه پیش بینی شده است و در حال انجام است.

 وی افزود: در صورت عدم احداث زباله سوز و انجام کار‌ها به صورت سایت استاندارد برزیل نیاز به ۱۲۰میلیارد تومان هزینه داریم.

شهردار در مورد بحث چگونگی پیش بینی مالی برای این پروژه نیز گفت: تامین زیرساخت‌ها در بسیاری از کلانشهر‌ها از طریق تسهیلات بانک شهر انجام می‌شود اما به دلیل مخالفت شورای شهر با سهامدار شدن ما در بانک شهر بسیار از پروژه‌ها به مشکل برخورده است و من باید شنونده بسیاری از انتقاد‌ها از سوی مردم باشم.

وی همچنین در مورد نیروگاه زباله سوز نیز گفت: با توجه به اینکه فسخ قرارداد با شرکت TTSباید توسط خود شورا انجام بگیرد شهرداری تا ۷۲ساعت آینده مسائل حقوقی واگذاری زمین به این شرکت به همراه برنامه‌های شهرداری در مورد سراوان را به شورا ارائه خواهد داد.

 

 

دفن اجتناب ناپذیر است

فرانک پیشگر رئیس کمیسیون بهداشت محیط زیست و خدمات شهری در این جلسه

تولید زباله و دفن آن اجتناب ناپذیر دانست و گفت:اما برای جلوگیری از مشکلات  باید دفن بهداشتی وجود داشته باشد.

وی افزود: همچنین برای شیرابه زباله ها نیز نیازمند تصفیه خانه هستیم.

 

عباس صابر دیگر عضو کمیسیون بهداشت نیز نیز در این جلسه گفت: ایجاد سلول جدید بهداشتی و ارتقای کارخانه  کودآلی و همچنین تصفیه خانه ای که برای شیرابه های سلول جدید و قدیم اقدامات مهم و مورد نیاز سراوان است.

وی افزود: زباله سوز نیز می تواند به عنوان یکی از گزینه ها بعدی مطرح باشد.

 

مجید رجبی نیز با بیان اینکه یکی از وظایف ذاتی زباله شهرداری مر بوط به جمع آوری زباله است گفت: در این جلسه چند پروژه مطرح شد باید برنامه مشخص شهرداری با هزینه پیش بینی شده به شورا ارائه شود.

وی افزود:  منابع مالی هر پروژه باید تعریف شود.

 

تکلیف TTSباید مشخص شود

فاطمه شیرزاد نیز در ادامه خواستار مشخص شدن تکلیف شرکت TTSشد.

وی با بیان اینکه کنترل و مدیریت زباله به یکدیگر وصل هستند گفت:اما ابتدا باید تکلیف TTSمشخص باشد.

شیرزاد با بیان اینکه در دنیا به عنوان صنعت به زباله نگاه می شود گفت: در برنامه های ارائه شده از سوی سازمان پسماند در مورد دفن و امحا صحبت شد اما به بحث تولید انرژی اشاره نشد.

وی همچنین ارتقای کارخانه کودآلی الزامی را الزامی دانست و اظهار کرد: در بودجه سال پیش نیز بودجه ای برای ارتقا پیش بینی شده بود اما اقدام محسوسی دیده نشد.

شیرزاد  در ادامه درباره وضع فعلی  تفکیک زباله از مبدا گفت: تفکیک از مبدا در رشت باید از سر گرفته شود.

وی با بیان اینکه بسته تشویقی برای شهروندان  وجود ندارد نیز گفت: مردم ناراضی هستند که در ازای تحویل زباله چیزی دریافت نمی کنند.

شیرزاد همچنین با اشاره به وضعیت مردم سراوان به دلیل مشکلات ناشی از زباله گفت: کنترل وضعیت مگس و پشه در سراوان باید جدی گرفته شود. 

سید رضا موسوی روزان نیز با بیان اینکه نیاز مند مطالعه بیشتر هستیم گفت: نمی توانیم به دلیل هزینه  بالای تعمیرو نگهداری نیروگاه زباله سوز از آن صرف نظر کنیم.

وی افزود: اگر وجود زباله سوز 20 تا 30 درصد مشکلات را کمتر کنیم  باز باید آن را در نظر داشته باشیم.

روزان توجه همزمان به ایجاد سلول جدید و فرهنگ سازی برای تولید کمتر زباله ، ایجاد تصفیه خانه و توسعه کارخانه کودآلی را خواستار شد و گفت: اگر نیاز است بازدید هم از برزیل انجام بگیرد تا در شرایط بهتری تصمیم گرفته شود.

 

باید کار عملی انجام شود

اسماعیل حاجی پور با اشاره به دو وظیفه مهم شهرداری گفت: شهدراری دو وظیفه مهم جمع آوری زباله و اطفای حریق را به عهده دارد.

وی با بیان اینکه تصمیم گیران باید به مشاوران اعتماد داشته باشند گفت: مشاور پروژه سایت برزیل را از نزدیک دیده و توضیح می دهد و باید به او اعتماد داشته باشیم.

باید بعد از سال ها کار تحقیقاتی شجاعت به خرج بدهیم و کار عملی انجام دهیم.

شهردارهد هم لایحه بدهد تا ده روز آینده تکلیف مشخص باشد.

پیشگر نیز در پایان جلسه از شهردار خواست تا لایحه خود را به شورا بفرست.

وی همچنین پیشنهاد داد تا از زباله سوز کشور آذربایجان که از تکنولوژی فرانسه استفاده می کنند بازدید صورت بگیرد  تا تصمیم بهتری برای ایجاد نیروگاه زباله سوز اتخاذ شود.

 

                         

 

 
 
 

اضافه کردن نظر