افتتاح اولین سلول مهندسی بهداشتی دفن زباله در سراوان

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت، ظهر امروز با حضور جمعی از مدیران شهری و استانی و همچینن مردم سراوان اولین سلول بهداشتی دفن زباله افتتاح شد.

امروز بعد از 9 ماه  که عملیات بهسازی محل دفن زباله سراوان در بهمن ماه گذشته با حضور استاندار آغاز شده بود اولین سلول مهندسی بهداشتی با ظرفیت 200 هزار مترمکعب به بهره برداری رسید.  

 

 

علیرضا حاجی پور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت  در این مراسم با ابراز خوشحالی از به وقوع پیوستن  وعده ها و اقدامات انجام شده در روزهای اخیر در جهت نيل به اهداف کوتاه مدت سازمان و با اشاره به اینکه شرمنده مردم نشدیم گفت : با حمایت  اعضای محترم شورای شهر ، شهردارمحترم رشت ، معاون محترم خدمات شهری شهرداری و دادستان محترم بخش سنگر توانستیم اقدامات قابل توجهی داشته باشیم .

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات پسماند استراتژی هایی تدوین شده است گفت: برنامه های ما در این زمینه  عبارت است از فرهنگ سازی و آموزش به منظور کاهش تولید پسماند و افزایش تفکیک از مبدأ، ارتقای ظرفیت کارخانه کود آلی، ایجاد نیروگاه  زباله سوز ،احداث دو سلول جدید مهندسی بهداشتی و ساخت تصفیه خانه . 

حاجی پور با اشاره به راه اندازی سلول مهندسی بهداشتی گفت: این سلول با هزینه ای حدودا 12 میلیارد ریال و ظرفیتی بالغ بر 200 هزار مترمکعب احداث شده است .  وی همچنین در توضیح مباحث فنی  لندفیل جدید گفت : کف این سلول کاملا رسکوبی شده و جهت جلوگیری از نفوذ شیرابه به لایه های سطح زمین از پوشش ژئو ممبرین و ژئوتکستايل استفاده شده است و با توجه به زهکشی انجام شده ، شیرابه های حاصل از زباله ها در انتهای مسیر به تصفیه خانه هدایت خواهند شد .

 

نیاز همیشگی به محل دفن

فرانک پیشگر رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری نیز در این مراسم افتتاحیه گفت: پروژه بهسازی مرکز دفن سراوان  در دوره شورای چهارم آغاز شد و به نتیجه رسید.

وی با بیان اینکه می توانیم روش های قدیمی تلمبار زباله را کنار بگذاریم و آسیب به محیط را کمتر کنیم گفت: دفن زباله در همه کشورهای پیشرفته وجود دارد و نباید از دفن واهمه داشته باشیم.‌ آنچه که درست است مدیریت صحیح پسماند است‌

پیشگر با تاکید بر اینکه در هر روشی نیاز به دفن و تصفیه شیرابه است گفت:‌ آنچه که مهم است کیفیت و کمیت زباله دفن و شیرابه است

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهرافزود: اولین راه کاهش زباله نیز به همراهی تمام شهروندان دارد.

او توسعه کارخانه کودآلی  و افزایش آن تا ظرفیت ۸۰۰تن و استفاده از زباله  به عنوان منبع انرژی در کارخانجات سیمان و آسفالت را از طرح هایی قابل اجرا در این بخش دانست.

پیشگر همچنین با اشاره به مردم سراوان گفت: مردم سراوان آسیب بسیار زیادی دیدند.  او خطاب به مردم سراوان گفت: ما را همدرد و شریک خودتان بدانید. همنسلان ما نخواستند که سراوان محل دفن باشد.

پیشگر در پایان با بیان اینکه برای حل مشکل باید مشارکت داشته باشیم گفت: می توانیم مشکلات مرکز دفن را با عزم شهروندان و مسئولین کاهش بدهیم.

 

پیمان بازدیدی مدیرعامل سرزمین ایده آل ما نیز در این مراسم به همراه جمعی از اعضای موسسه خود حاضر شده بود.

وی با بیان اینکه مردم سراوان این حق را ندارند که این فاجعه را تحمل کنند گفت: ما گیلانان از نظر فرهنگی سرآمد مطرح می شویم. ولی آیا ما توانستیم وظیفه خودمان را در بحث محیط زیست انجام بدهیم.

بازدیدی افزود:  دغدغه مندان محیط زیست بسیار کمتر هستند.

این فعال محیط زیستی خواستار  تغییر نگاه به فعالین اجتماعی شد و گفت: ما با فعالین سیاسی فرق می کنیم.

وی با این پرسش که تا کی باید سراوان آسیب ببیند؟ گفت: سراوان یک همکاری و مشارکت مانند حماسه عینک می خواهد.

بازدیدی با یادآوری افتتاح  بهسازی مرکز دفن در زمستان سال گذشته و حضور مسئولین محیط زیست و منابع طبیعی گفت: چرا امروز منابع طبیعی و اداره محیط زیست حضور ندارند؟

او افزود: تا وقتی که در مورد سراوان‌نگاه ملی نداشته باشد این مشکل قابل حل نیست.

 

درد دل سراوانیان

حضور سراوانیان در این مراسم پررنگ بود. آنها که نسبت به دفن زباله در نزدیکی محل زندگی خود ناراحت بودند خواستار جواب قانع کننده از سوی مسئولین بودند.

سعید رضایی یکی از جوانان ساکن روستای سراوان  است که امروز به نمایندگی از سراوانیان حرف زد.

رضایی نیز قبول داشت که مشکل سراوان بحث یک سال و دو سال نیست. مشکل ما امروز و دیروز نیست بلکه برای ۳۷سال پیش است‌.

وی با اشاره به  8 بیمار سرطانی روستای خود گفت: مشکل ما با ریخت شن و ماسه حل نمی شود.

رضایی با بیان اینکه سراوان چشم رشت سراوان است گفت: ورودی شهری مانند رشت نباید اینطور باشد

رضایی طبیعت را حق مردم  دانست و گفت:  جوانان بیکار هستند و استعدادها در حل گم شدن است ما اینجا یک طبیعت سالم داریم همان را از ما نگیرید.

این جوان سراوانی خطاب به مسئولین گفت:  ما می خواهیم که زباله ها از اینجا جمع شود.برای ما زمان تعیین کنید که مثلا تا پنج سال دیگر اینجا زباله ای نخواهد بود

 

اولین کار زیربنایی بخش زباله

ثابت قدم شهردار رشت نیز برای صحبت مورد اقدامات شهرداری در مورد سراوان در پشت تریبون قرار گرفت.

وی با اشاره به صحبت های جوان سراوانی گفت: این دغدغه ها برای سی و اند سال است و مثل زباله تلمبار شده است.

شهردار رشت با بیان اینکه باید باید نگاه علمی داشته باشیم گفت: ذات توسعه نگاه علمی اینگونه است.

ثابت قدم زباله را یک فرصت  دانست و گفت: باید از تهدید سراوان فرصت ایجاد کنیم.

وی با اشاره به برخی مشاغل غیر رسمی ایجاد شده از زباله گفت: این اشتغال می تواند فراگیر و  سازماندهی شده و تمیز باشد.

ثابت قدم با بیان اینکه کار امروز را دست کم نگیرید گفت: اولین کار زیربنایی است که در سی و چند سال انجام شده است.‌

وی با بیان اینکه زباله بزرگترین تهدید سراوان و تهدیدی برای کل گیلان است گفت: ما حل این مشکلات را در 30 ماه پیش بینی کرده ایم.

شهردار رشت با اشاره به برنامه تدوین شده شهرداری  گفت:  برنامه شهرداری به شورا ارائه شده است بخشی از موضوع در سراوان و بخشی دیگر در کارخانه کودآلی و انجام تفکیک زباله حل می شود. 

وی همچنین ارکان اصلی حل مشکل را نیازمند همکاری محیط زیست ، منابع طبیعی و همچنین آب منطقه ای و صنعت معدن و تجارت دانست و گفت: برای شن و ماسه نیاز به صدور مجوز و همچنین برای دفن بهداشتی و مکان تصفیه خانه باید مجوز قطع درختان داده شود .

 

متعهد تا پایان راه

رضا رسولی عضو شورا  دقایقی صحبت کرد. او گفت: ما اکنون  هزینه کمکاری در گذشته را پرداخت می کنیم.   این عضو شورا همچنین خطاب به سراوانیان گفت: صدای مردم را شنیده است و شهرداری در حل این مشکل اراده جدی دارد. 

وی افزود: تنها دولتی است  به طور ویژه در حوزه محیط زیست در حال کار است دولت تدبیر و امید است.

رسولی نیز این قول را به حاضرین داد که خودش را تا پایان این مسیر متعهد می داند.

 

          

اضافه کردن نظر