به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت، شهر رشت روزانه شاهد تولید نزدیک به 700 تن زباله است بنابراین توقف جمع آوری در زباله به معنی ایجاد وضعیت نامناسب و عوض شدن چهره شهر است. اما سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت با وجود برف و مسدود شدن بسیاری از کوچه ها و معابر شهری به کار خود در این بخش ادامه داد.

 علیرضا حاجی پور مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت با اشاره به تشکیل جلسه ستاد بحران در روز سه شنبه 13 بهمن در شهرداری  می گوید:  از آنجایی که احتمال بارش برف در چهارشنبه  و  پنج شنبه داشتیم با افزایش نیرو و خودرو تمامی  پرسنل و تجهیزات را آماده باش قرار دادیم.

 

او با بیان اینکه همه پرسنل مستمر وبه صورت شبانه در زمان بارش برف حضور داشتند گفت: با هماهنگی مناطق اقدامات لازم را برای رفع نقائص انجام می دادند.

حاجی پور با یادآوری این نکته که هرچه به صبح نزدیک می شدیم شدت بارش بیشتر می شد  گفت: با پیمانکاران نیز هماهنگ کرده بودیم قبل از آنکه برف روی زباله ها بنشیند  نسبت به جمع آوری زباله ها اقدام کنند.

او افزود:  زباله در شب چهارشنبه جمع شد. اما از آنجایی که تعدادی از شهروندان زباله های خودشان را بعد از ساعات مشخص شده (9 تا 11 شب) در بیرون قرارمی دادند بارش برف باعث شد تا از زباله ها از دید کارگان رفت و روب خارج شود.

مدیرعامل سازمان پسماند با بیان اینکه همه ماشین آلات بر بازگشایی راههای اصلی تمرکز کرده بودند گفت: امکان بازگشایی معابر و کوچه ها در روز پنج شنبه وجود نداشت بنابراین پرسنل را بسیج کردیم که زباله داخل کوچه ها و فرعی را با دست به معابر اصلی انتقال دهند.

او همچنین افزود: حتی مخازن ۶۰۰ لیتری  مکانیزه سازمان پسماند نیز  در برف گیر کرده بود و امکان خالی کردن آن وجود نداشت بنابراین  با سربرداری کردن از این مخازن سعی کردیم تا چهره شهر را عوض کنیم.

مدیرعامل سازمان همچنین با اشاره به شکسته شدن برخی از درختان خیابان ها نیز گفت: در چند روز گذشته با 300 سرویس نسبت به جمع آوری شاخه ها شکسته و افتاده اقدام شده است.

حاجی پور با اشاره به بازگشایی برخی از پیاده روها و معابر نیز گفت: از کارگران رفت و روب همچنین برای پارو کردن پیاده روها استفاده کردیم . 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری همچنین با اشاره به سراوان نیز گفت: با وجود آنکه تا غروب پنج شنبه  شاهد بارش برف شدید در سراوان بودیم مسیر دسترسی به محل دفن زباله را از پوشش برف و یخ زدگی باز نگه داشتیم . و به هیچ عنوان راه تردد ماشین ها و محل تخلیه زباله در سراوان مسدود نشد .

او در پایان همچنین با بیان اینکه انتطارات از مردم با فرهنگ رشت بیشتر است اظهار کرد: از شهروندان می خواهیم تا اگر در شرایط مشابه کوچه ای هنوز  بحرانی است زباله را به نزدیک ترین معبر اصلی منتقل کنند. کارگران ما محدود هستند و نمی توانند تمام کوچه ها را دستی جمع آوری کنند.

حاجی پور با بیان اینکه از مردم می خواهیم تا دست ما را بگیرند گفت:  شهروندان نگذارند تا سنگینی بار ما افزایش پیدا کند. همه مردم می دانند که زباله باید ۹ تا۱۱ شب در بیرون قرار داده شود. اما متاسفانه بازهم شاهد بیرون گذاشتن زباله در ساعات اولیه صبح  توسط برخی شهروندان هستیم .

او افزود: این کار علاوه بر دوباره کاری و افزایش هزینه چهره بدی برای شهر رشت به وجود می آورد.

 

 

 

 

 
 

اضافه کردن نظر