روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست « کره زمین » است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی   و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی برگزار می‌شود.

سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک‌کانل در سال ۱۹۶۹در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسه آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد. در خیلی از کشورها روز ۲۲آوریل هم زمان با 2اردیبهشت روز زمین است و جوامع بسیاری نیز هفته زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیتهای زیست محیطی اختصاص می‌دهند تا به همگان یادآوری شود که نباید سیاره خود “زمین” را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.

 

 

این روز به منظور ایجاد آگاهی جهانی و نیز سپاسگزاری از مواهب زمین و منابع و ذخایر طبیعی آن است که از سوی سازمان ملل متحد نیز هر سال طبق مراسم ویژه ای در سراسر جهان برگزار می شود. روز زمین پاک، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کره زمین است.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند های شهر داری رشت : جشنواره ای به مناسبت این روز در پیاده راه فرهنگی  برگزار کردید که شامل غرفه های محیط زیستی آموزش کاردستی با وسایل بازیافتی و نمایشگاه گل و گیاه با دوریز بازیافتی ، آموزش تفکیک از مبدا ، تحویل پسماند خشک و آموزش رفتار با حیوانات شهری بوده.

نمایش پرفرومنس با موضوع آموزش تفکیک زباله و نمایش عروسکی ویژه کودکان نیز از دیگر بخش های برنامه است

 از حاشیه‌ی این جشنواره می توان به برنامه‌هایی همچون  نقاشی  100 متری دانش آموزان مدارسه سما ، کارناوال آموزش و شادی با اجرای کودکانه خاله باران ، مسابقه و بازیهای محیط زیستی اشاره نمود.

و همچنان اختتامیه این جشنواره با اجرای هنرمندان برجسته صدا و سیمای استان و حضور مدیران شهری به اجرا درآمد.

  

 

 
 
 
 

اضافه کردن نظر