به همت سازمان مدیریت پسماند های شهرداری رشت برگزار گردید

همایش روز جهانی بدون پلاستیک

امروزه متاسفانه شاهد مصرف بیش از حد پلاستیک  در زندگی روزمره انسانها هستیم.در همین راستا سازمان مدیریت پسماند شهری به منظور حفظ محیط زیست و کاهش  هزینه های سیستم مواد زائد و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه های ملی، طرح تفکیک از مبدأ  را در دست اجرا دارد. پلاستیک با ماندگاری بیش از 500 سال در محیط و بخصوص ورود آن به عرصه  محیط زیست از جمله زیست دریایی وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی و بلعیده شدن توسط این جانداران شده  و حتی پس از مرگشان هم سالم باقی می ماند. با همین هدف همایش روز جهانی بدون پلاستیک با همت خانواده بزرگ سازمان مدیریت پسماند های شهرداری رشت و جمع کثیری از شهروندان طبیعت دوست  و  تشکل های مردم نهاد در 21 تیر ماه در پیاده راه فرهنگی شهر  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت هدف از برگزاری این همایش ارتقای سطح آگاهی و دانش مردم در زمینه زیان های بهداشتی و محیط زیستی استفاده از کیسه های پلاستیکی، چگونگی تفکیک زباله ها و برخورد صحیح با بحران زباله و راهکارهایی برای داشتن زباله کمتر و ... میباشد.

در این همایش یکروزه  غرفه هایی تحت عناوین آموزش صحیح تفکیک زباله از مبدا ، آموزش کاردستی با دور ریز های بازیافتی ویژه کودکان ، کارگاه آموزشی و تولید آثار بازیافتی  بر پا بود.

از جمله برنامه جذاب  این همایش می توان به غرفه مسابقه پسماند شو با هدف آموزش های زیست محیطی ویژه خانواده ها اشاره نمود  .

همچنین  ویژه برنامه کودکانه کارناوال شادی و آموزشی  با محوریت تفکیک زباله از مبدا ،  اجرای نمایش  خیابانی و پرفورمنس ،  موضوعات  زیست محیطی در تونل آموزشی  ،  مسابقه نقاشی   را می توان از دیگر قسمت های این همایش  عنوان نمود.

رییس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت در این همایش یکروزه ضمن تشکر از واحدهای اجرائی و حضور خودجوش مردم و پاسداشت روز جهانی بدون پلاستیک با تائید عملکردهای فرهنگی آموزشی در این راستا گفت: همکاری دوجانبه مردم و سازمان در نهایت تجربه یک شهر سالم و پاکیزه را در کنار هم به ارمغان خواهد آورد.

علیرضا حاجی پور اذعان داشت: سازمان پسماند در اکثر مناسبت ها با حضور در عرصه زیست محیطی و اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی در سطح مدارس پایه و دانشگاه ها  به صورت مستمردر این امر مهم تاثیرگذار خواهد بود.

وی در ادامه افزود : امیدوارم روزی فرا برسد که شاهد دفن هیچگونه زباله ای در محیط زیست سرزمین مان نباشیم.

قابل به ذکر است که پخش کیسه های پارچه ای و بازیهای محیط زیستی و بروشورهای آموزشی از دیگر اقدامات سازمان پسماند در این همایش بوده است.

 

   

  

 
 
 
 
 

اضافه کردن نظر