پیرو اظهارات اصغر خودکار رئیس اداره محیط زیست شهرستان رشت که شهردار رشت را متهم به کم کاری در سراوان و تهدید به شکایت کرده بود مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت جوابیه ای را در قالب چند نکته ارسال کرد

متن جوابیه خطاب به رییس محیط زیست رشت بدین شرح است:

جناب آقای اصغر خودکار

ریاست محترم اداره حفاظت محیط زیست رشت

با سلام

پیرو مصاحبه اخیر حضرتعالی در خصوص عملکرد شهرداری رشت در سراوان با عنوان “حجم شیرابه سراوان رو به افزایش است/شکایت از شهردار رشت” در خبرگزاری ایسنا و به کد خبر ۹۶۰۸۲۰۱۱۳۰۸، جوابیه ذیل در قالب چند نکته از سوی مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت به آن اداره ارسال می شود.

۱-  مساله دفن زباله در سراوان مساله ای نیست که یکباره به وجود آمده باشد. بیش از سه دهه از دفن زباله های رشت و شهرهای اطراف در سراوان می گذرد. این در حالی است که تنها ۴۰ روز از برگزاری مراسم معارفه و آغاز به کار رسمی دکتر مسعود نصرتی به عنوان شهردار رشت گذشته است و بی انصافی است اگر کم کاری ها یا اشتباهات مدیران گذشته را به نام فردی بنویسیم که کمتر از دو ماه از آغاز به کارش می گذرد.

۲-دکتر مسعود نصرتی پس از انتخاب به عنوان شهردار رشت و حتی پیش از صدور رسمی حکم شهرداری و برگزاری مراسم معارفه، به همراه رییس و اعضای شورای اسلامی شهررشت پیگیر مشکلات و به ویژه موضوع زباله سوز سراوان شد و در این راستا نشست هایی را نیز در رشت و تهران برگزار کرد. از جمله این اقدامات می توان به نشست با معاون امور عمرانی و همچنین مدیر کل خدمات شهرى سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و یا نشست با مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین استاندار گیلان اشاره کرد.

- شهردار رشت پس از پیگیری های لازم و تنها دو روز پس از معارفه در جلسه پنجم کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت که پانزدهم مهر ماه در ساختمان تاریخی شورا برگزار شد از توافق برای تخصیص اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی زباله سوز رشت در نشست با مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه کشور و قول مساعد استاندار گیلان برای پیگیری موضوع خبر داد و پس از آن نیز تلاش برای جذب ۴۰ میلیارد تومان دیگر به منظور تسریع راه اندازی زباله سوز را پیگیر شد. بی تردید جذب اعتبارات ملی نیازمند عزم و خواسته همگانی مردم و مسئولین گیلان است.

 

4- موضوع زباله سوز در رشت، تقریبا هم زمان با نوشهر و ساری آغاز شد. اما امروزه شاهدیم که بودجه تخصیص یافته به مازندران حدود ۱۳ برابر گیلان بوده است. در حالیکه حدود ۱۴۰ میلیارد تومان بابت راه اندازی زباله سوز ۴۵۰ تنی ساری و زباله سوز ۲۰۰ تنی نوشهر به این دو شهر مازندران تخصیص یافته و روند راه اندازی پیشرفت قابل توجهی داشته است، سهم زباله سوز۶۰۰ تنی رشت از منابع دولتی پیش از این تنها ۱۰٫۹ میلیارد تومان بوده است که ریشه یابی علل این موضوع می تواند گره گشای بسیاری از مسائل باشد.

5- هزینه های نگهداری و بهسازی سراوان توسط شهرداری ها و دهیاری های مجاور پرداخت نمی گردد این درحالی است که از حدود ۱۱۰۰ تن زباله ای که وارد سراوان می شود، نزدیک به ۴۰۰ تن زباله از شهرهای همجواردر لندفیل سراوان تخلیه می شود. به نظر می رسد حتی با توجه به این حجم زباله، راه اندازی زباله سوز ۶۰۰ تنی نیز جوابگوی تمام مشکلات سراوان نخواهد بود. در پرداخت هزینه های بهسازی و ارتقای ظرفیت کارخانه کود آلی نیز شهرداری رشت از مشارکت سایر شهرداری ها برخوردار نیست.

6- متاسفانه گهگاه، شاهد عدم هماهنگی مناسب و کافی در مدیریت شهری هستیم. این معضل در برداشت شن و ماسه لازم برای پوشش لندفیل سراوان مشهود است که همواره با مشکلاتی مواجه است.

7-  از مهم ترین علل شیرابه های زباله در سراوان، افزایش انباشت زباله و رقوم ارتفاعی آن است که با توجه حجم زباله های ورودی روزانه از شهرهای اطراف در برخی نقاط به ۱۱۰ متر نیز رسیده بود. ضروری است در کنار تمام تدابیر، نسبت به ورود زباله شهرهای اطراف نیز چاره ای اندیشیده شود.

8-علی رغم تمام محدودیت ها و عدم همکاری هایی که از سوی برخی نهادها و مدیران صورت می گیرد مجموعه شهرداری رشت خود را مکلف به رفع مشکلات مردم شریف سراوان می داند و با تمام توان برای بهبود اوضاع سراوان و جذب اعتبارات ملی تلاش خواهد کرد و دست آن دسته از مدیرانی که خالصانه در کنار مدیریت شهری رشت قرار گرفته اند تا مشکلی از مشکلات مردم کم شود را به گرمی می فشارد.

9-شهرداری رشت اعتقاد دارد رمز موفقیت مسئولین در خدمت رسانی به مردم، در همدلی و وحدت است و تمامی مسئولین مربوطه را به مشارکت و همدلی و همراهی در بهبود وضعیت سراوان برای داشتن محیط زیستی سالم تر و پاکیزه تر و مردمانی با نشاط تر فرا می خواند و امید است مساله سراوان تنها مساله شهرداری رشت شناخته نشود.

 

اضافه کردن نظر