امروز سه شنبه, 15 آذر 1401 - Tue 12 06 2022

منو

تفاهمنامه ی همکاری مدیریت جامع پسماند میان شهرداری رشت و کنسرسیوم سرمایه گذاری کره جنوبی امضا شد

به گزارش روابط عمومی سازمان‌مدیریت پسماندهای رشت صبح روز پنجشنبه در نشستی که در تالار اجتماعات شهرداری رشت با حضور نمایندگان یک شرکت کنسرسیوم کره یی و دکتر نصرتی شهردار رشت و علیرضا حاجی پور رئیس سازمان مدیریت پسماندهای این شهر برگزار شد؛ پس از بحث و تبال نظر؛ طرفین تفاهمنامه ی همکاری مدیریت جامع پسماندها را امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت شهرداری رشت دکتر نصرتی شهردار رشت در این نشست تاکید کرد: وضعیت مدیریت زباله و پسماندها در شهرهای شمالی ایران به دلیل بالا بودن  سطح آبهای زیرزمینی و بارش فراوان باران در حدود نیمی از سال مناسب نیست و مدیریت پسماندها در چنین شرایطی بسیار دشوار است.
وی اظهار امیدواری کرد که تیم کره یی با مطالعاتی که انجام داده و از این‌پس هم دنبال خواهد کرد با بهره گیری از فناوریهای روز جهان و سرمایه گذاری در جهت اجرای طرح پیشنهادی ما را در مدیریت پسماندها و رفع نگرانی موجود در باره ی لندفیل و دفنگاه سراوان یاری دهد.
پارک دا هیونگ مدیرعامل شرکت تکزا رسورس که یک کنسرسیوم کره یی است نیز در این نشست با تاکید بر اینکه وقتی وارد ایران شدم احساس کردم با توجه نزدیکی فرهنگی ایران و کره وارد کشور دوست و برادر شده ام، گفت: با توجه به مطالعات انجام شده در مشکل زباله های رشت متوجه گردیدیم که وضعیت کنونی شما مانند وضعیت چهل سال پیش کره ی جنوبی است.
وی گفت: ما تمام تلاش خود را به کار می گیریم و از تکنولوژی روز کره برای ساماندهی مدیریت پسماندها، تصفیه ی شیرابه ها و تولید انرژی استفاده می کنیم و آماده ی همکاری برای اجرای صفر تا صد این برنامه با شهرداری رشت هستیم.
   پارک همچنین گفت: قبلا" منطقه یی در کره ی جنوبی ما وجود داشت که وضعیتش از سراوان شما هم بدتر بود اما هم اکنون این منطقه به فضای سبز تبدیل شده و زمین گلف و زمین بازی و پارک و جاذبه ی دیدنی شده است.
مدیرعامل شرکت کنسرسیوم کره یی همچنین خاطر نشان کرد: مشکل مدیریت پسماندهای شما را تنها ایجاد و ساخت زباله سوز حل نمی کند بلکه باید شما استراتژی ویژه از زمان تولید زباله تا پایان امحا و مدیریت درست و اصولی آن داشته باشید.
لی بیونگ سان معاون مدیریت شرکت تکزا رسورس کره یی هم توضیحات کامل و مشروح در باره ی مراحل مختلف مدیریت زباله ها از تفکیک، بازیافت، دفن، زباله سوز و تولید انرژی داد و در هر  مرحله به پرسشهای کارشناسان حاضر سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت نیز پاسخ گفت.
همچنین علیرضا حاجی پور بر ساخت نیروگاه زباله سوز  به عنوان یکی از راههای مدیریت پسماندها در شهر رشت تاکید کرد.
رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت گفت: مساله ی ما این است که منهای زباله هایی که به سمت کارخانه ی کود آلی روانه می شوند ما روزانه بیش از یکهزار و ۲۰۰ تن زباله را مجبور هستیم در دفنگاه سراوان دفن کنیم که حدود ۶۰۰ تن از این میزان زباله  از شهر رشت و بقیه ی زباله ها مربوط به شهرها و بخشهای اطراف رشت است.
وی تاکید کرد: کارخانه ی کمپوست و کود آلی ما هم اکنون ظرفیت پذیرش این حجم از زباله ها را به هیچوجه ندارد و ما‌ناگزیر از دفن زباله ها هستیم و شیرابه های این زباله ها به شدت آلوده کننده است.
حاجی پور در ادامه به ضرورت اجرای یک برنامه ی مشخص و تعریف شده با انجام مطالعات جامع برای مدیریت پسماندهای رشت تاکید نمود.
پس از این گفت وگو تفاهمنامه ی همکاری بین شهرداری رشت و این شرکت کره یی به امضا رسید.
بر اساس ماده ی یک موضوع این تفاهمنامه طرف کره یی به ارائه و بررسی سیستمهای دفع اصولی زباله های شهر رشت مطابق با همه ی استانداردها و مقررات زیست محیطی خواهد پرداخت.
مطالعه، طراحی، ساخت و نظارت بر ساخت نیروگاه زباله سوز، حل مشکل زباله های رشت، مدیریت زباله های شهری با راهکارهای فنی، مطالعه و طراحی و ساخت کارخانه ی کود آلی و همچنین تصفیه خانه های شیرابه های زباله و راهکارهای دفن اصولی زباله های تر و مواد غذایی موجود در زباله ها از برنامه های این شرکت در اجرای تفاهمنامه ی امضا شده است.
گفتنی است در این نشست علی مقصودی معاون خدمات شهری، علیرضا حاجی پور رئیس سازمان مدیریت پسماند، آرش جهانگیری مدیرعامل شرکت کود آلی گیلان و فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت و کارشناسان سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت هم حضور داشتند.
در این نشست همچنین مقرر شد تیم کره یی صبح روز پنجشنبه پس از این‌جلسه از کارخانه ی کود آلی و صبح روز جمعه از لندفیل سراوان نیز بازدید به عمل آوردند.
پس از جلسه هم بر طبق برنامه ابتدا تیم کره یی با همراهی علیرضا حاجی پور، آرش جهانگیری، کارشناسان سازمان مدیریت پسماندها و خبرنگاران از کارخانه ی کود آلی بازدید کردند و با توضیحات کارشناسان کاملا در جریان کار این مجموعه قرار گرفتند.
آنها از فاز یک و دو و همچنین تصفیه خانه ی کارخانه ی کود آلی بازدید کردند و در هر مرحله علیرضا حاجی پور، آرش جهانگیری و دیگر کارشناسان توضیحات لازم را به آنها ارائه دادند.
روز جمعه نیز گروه کره یی از دفنگاه سراوان بازدید کردند و وضعیت آن را از نزدیک دیدند.
 در این بازدید علیرضا حاجی پور به دفن روزانه بیش از یکهزار و دویست تن زباله در این دفنگاه اشاره کرد و گفت: کار دفن، سمپاشی وشن ریزی مخلوط  به طور روتین هر روز اینجا انجام‌می شود.
تیم‌کره یی هم در هر مرحله با یادداشت برداری از کارهای انجام شده و استماع صحبت کارشناسان قول مساعد دادند در اولین فرصت برنامه ی پیشنهادی خود را ارائه کنند.مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید