امروز شنبه, 05 آذر 1401 - Sat 11 26 2022

منو

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت خبر داد ؛ جمع آوری روزانه گیاه مهاجم سنبل آبی از تالاب عینک

محمد باقر بشر دانش مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت در حاشیه پاکسازی تالاب عینک از گیاه مهاجم سنبل آبی که صبح امروز (جمعه ششم تیرماه ) صورت گرفت ، گفت : جمع آوری گیاه مهاجم سنبل آبی از تالاب عینک بر طبق برنامه مدون روزانه انجام می شود .

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت ، محمد باقر بشر دانش مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت ضمن بیان مضرات گیاه سنبل آبی در محدوده های تالابی اظهار داشت : سنبل آبی مهمترین علف هرز آبی و پر هزینه ترین علف هرز دنیا است که به علت زیبایی و معرفی آن به عنوان گیاه زینتی به سرعت در حال تکثیر است و بسیاری از مردم از مضرات و خطرات آن آگاه نیستند.
وی ادامه داد : این گیاه مهاجم زمانی که وارد اکوسیستم آبی میشود در مدت دو هفته می تواند جمعیت خود را به میزان دو برابر افزایش دهد و یک بوته با 20 گل می تواند سه هزار دانه تولید کرده و هر دانه بین 5 تا 27 سال قابلیت زنده ماندن دارد .
وی با بیان اینکه رشد و تکثیر این گیاه موجب تخریب اکوسیستم تالاب و عدم رشد سایر گیاهان و خشک شدن پهنه های آبی می شود ،تاکید کرد : به جهت مضرات فراوان این گیاه پاکسازی سنبل آبی از سالهای گذشته به جد در دستور کار قرار گرفت و اکنون به صورت روزانه جمع آوری گیاه سنبل آبی از تالاب عینک توسط تیم های حوزه معاونت فنی و اجرایی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت انجام می شود .
بشر دانش تصریح کرد : برای ریشه کنی این گیاه باید به صورت مستمر این پاکسازی انجام شود تا از تکثیر آن به سایر قسمت های تالاب جلوگیری گردد.
گفتنی است تالاب عینک رشت با وجود پاکسازی دوره ای این تالاب از گیاه سنبل آبی مجددا با رشد این گیاه مهاجم روبرو شده است که بدین جهت برنامه ی روزانه پاکسازی در دستور کار قرار گرفته است.

 مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید