امروز سه شنبه, 15 آذر 1401 - Tue 12 06 2022

منو

استفاده از پلاستیك های یكبار مصرف در اروپا ممنوع شد

قانونگذاران اتحادیه اروپا از طرح پیشنهادی در خصوص منع استفاده از مواد پلاستیكی یكبار مصرف حمایت كردند.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت به نقل از ایرنا و خبرگزاری رویترز، نمایندگان اتحادیه اروپا با این اقدام، بار سنگینی را بر تولید كنندگان برای بازیافت محصولات تحمیل كردند تا گامی برای پاكسازی اقیانوس ها از آلودگی برداشته شود.
به موجب این طرح پیشنهادی كه مورد تائید و حمایت پارلمان اروپا قرار گرفت، استفاده از 10 نوع محصول پلاستیكی یكبار مصرف كه از جایگزین های موجود برخوردارند، تا سال 2021 ممنوع خواهد شد.
كشورهای عضو اتحادیه اروپا به موجب این طرح، ملزم خواهند بود 90 درصد از بطری های پلاستیكی را تا سال 2025 بازیافت كنند.
«فردریك رایس» نماینده بلژیكی اتحادیه اروپا به رویترز گفت: پیامی قوی به بخش صنعت فرستادیم و حمایت مردمی از این مساله، گسترده و رو به افزایش است.
براساس این گزارش، اتحادیه اروپا تنها یك چهارم از 25 میلیون تن ضایعات پلاستیكی تولیدی خود در هر سال را بازیافت می كند.
كارشناسان امیدوارند كه قوانین جدید به كاهش بهای پلاستیك های بازیافتی منجر شود. قوانین اتحادیه اروپا باید در جریان مذاكراتی با كشورهای عضو این اتحادیه به تائید و تصویب نهایی رسد.
طرح پیشنهادی فوق شامل ممنوعیت كامل استفاده از بشقاب ها و ظروف پلاستیكی، گوش پاك كن و نی های مخصوص نوشیدن مایعات می شود و درخواست كاهش استفاده از لیوان های یكبار مصرف و دیگر محصولات مشابه مخصوص بسته بندی غذا را ارائه می دهد.
این طرح با هدف مقابله با آلودگی حاصل از مصرف محصولات پلاستیكی كه اقیانوس ها و زندگی جانداران دریایی را تهدید می كند، ارائه شده است.
یكی از اعضای پارلمان اروپا كه حامی این طرح است، گفت كه چنانچه این نهاد اقدامی انجام ندهد، تا سال 2050 پلاستیك های موجود در اقیانوس ها بیش از ماهی ها خواهد بود.
به گفته حامیان این طرح، ممنوعیت در نظر گرفته شده راهی آسان برای تك تك افراد است تا مصرف مواد پلاستیكی را كاهش دهند و به پاكسازی اقیانوس ها كمك كنند.
اما منتقدان این طرح معتقدند كه بیشتر آلودگی اقیانوس ها به واسطه تجهیزات ماهیگیری است و این گونه ممنوعیت ها ممكن است موانعی را برای افرادی با ناتوانی های خاص ایجاد كند.مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید