امروز پنج شنبه, 17 آذر 1401 - Thu 12 08 2022

منو

اجرای طرح پاکسازی حاشیه رودخانه های شهر رشت

محمد باقر بشر دانش مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت طی مصاحبه ای با تحریریه خبر روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت بیان کرد ؛ زرجوب و گوهر رود ، دو رود قدیمی رشت که زمانی نبض شهر باوجود آن ها می زد و طی سال ها، نقش غیرقابل انکاری در شکل گیری رشت و تاریخ و فرهنگ مردمانش دارند. رودهایی که به شهر زندگی بخشیدند زمانی چنان پر آب و زلال بودند که علاوه بر مکانی مناسب برای تفریح و شنا، بخشی از نیازهای زندگی روزانه مردم را هم تامین می کردند. نیازهایی مانند صید، شست و شو و ... مواردی که شاید امروزه تصورش برای افرادی که از کنار این رودها می گذرند سخت و باورنکردنی باشد.

ایشان در ادامه عنوان کرد: تخلیه خاک و نخاله های ساختمانی و ریختن زباله های خانگی در حاشیه رودخانه های شهر از جمله مشکلاتی است که شهروندان با آن دست به گریبان هستند و در این راستا یکی از دغدغه های مهم شهروندان ، عدم نظافت و پاکسازی حاشیه رودخانه های شهر توسط شهرداری رشت است . این گله مندی در شرایطی ابراز می شود که بخش وسیعی از این مشکلات و نازیبایی ها، ناشی از رفتار خود شهروندان در خصوص عدم رعایت نظافت عمومی وریختن زباله ها و نخاله های خود در حاشیه رودخانه های شهر می باشد .
محمد باقر بشردانش با اشاره به نگاه ویژه شهردار محترم رشت در راستای پاکسازی روزانه حاشیه رودخانه های شهر اظهار داشت: براساس قانون شهرداری، این سازمان سال هاست که توسط شرکت های رفت روب اقدام به پاکسازی حاشیه رودخانه ها می نماید . با توجه به گستردگی حواشی رودخانه های زرجوب و گوهر رود در سطح پنج منطقه شهری ، تخلیه نخاله و ریختن زباله توسط عده محدودی ، موجب زشتی سیما و منظر شهری و نارضایتی شهروندان شده است ، که چند روزیست با دستور ویژه شهردار رشت در راستای ایجاد زیبایی بصری در شهر به صورت ویژه در برنامه کاری سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت قرار گرفته است.
مدیرعامل پسماند شهرداري رشت با اشاره به تلاش روزانه پاكبانان  جهت پاکسازی حاشیه رودخانه های شهر ، افزود : در روزهاي سرد و بارانی زمستان و همچنین شیوع گسترده ویروس کرونا ، نيروهاي پاكبان با تلاش روزانه و در شرايط سخت براي پاكسازي حاشيه رودخانه ها و كانال ها اقدام می نمایند.  متاسفانه بسياري از زباله ها توسط برخي از كسبه و يا ساكنان منطقه در حاشيه رودخانه و يا داخل كانال ها رها مي شود كه كار پاكسازي را با سختي بيشتر همراه مي كند . كند .

بشردانش با بیان اینکه شهروندان نيز مي توانند به سهم خود، با اصلاح برخي عادت ها و نهادينه كردن فرهنگ احترام به محيط زيست در راستای بهبود وضعيت فعلي رودخانه ها گام بردارند ، گفت : فرهنگ غني رشت كه ريشه در تاريخ پرافتخار اين شهر و مردمانش دارد بايد در حفظ نظافت محيط زيست نيز نمايان شود و با رودخانه هاي رشت كه سالها مورد بي مهري قرار گرفته اند، برخورد مسئولانه تري انجام گيرد. چنين اقداماتي مي تواند از تشديد وضعيت بحراني رودخانه ها و همچنين ايجاد زحمت مضاعف براي پاكبانان جلوگيري كند.

وي در پایان خواستار همكاري شهروندان براي داشتن شهري پاكيزه تر شد و ادامه داد: همه ما در برابر محيط زيست، آيندگان و شهرمان مسئوليم و به ياد داشته باشيم كه رها كردن زباله، علاوه بر گام برداشتن در مسير نابودي محيط زيست، منجر به ايجاد شرايط كاري سخت تر و حتی به خطر انداختن جان نيروهاي زحمتکش پاکبان نيز مي شود.مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید