امروز شنبه, 05 آذر 1401 - Sat 11 26 2022

منو

واکسیناسیون سگ های نگهداری شده در سامانکده شهرداری رشت

یکی از معضلات و موارد مهم مدیریت شهری در کلانشهرها مبحث ورود سگ های بلا صاحب در محدوده شهری است که مشکلات فراوانی را برای شهروندان بوجود آورده است. در این راستا اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت حیوانات مزاحم شهری بویژه سگ های بلا صاحب با مشارکت سازمانهای مردم نهاد در دستور کار شهرداری ها قرار گرفته است .
به گزارش امور ارتباطات سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت ؛ صبح روز سه شنبه 20 بهمن ماه واکسیناسیون هاری سگ های جمع آوری شده در سامانکده شهرداری انجام پذیرفت. بیماری هاری جز بیماری های مشترک بین انسان و دام هست که معمولا از طریق گزیده شدن توسط یک موجود هار انتقال می یابد. عامل اصلی این بیماری نوعی ویروسی به نام هاری می باشد که بیشتر موجودات خونگرم را مبتلا می کند . همچنین برای پیشگیری سگ های نگهداری شده ، سالانه یک بار واکسیناسیون هاری انجام میگیرد ، که امروز به همت سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت و با مشارکت شبکه دامپزشکی و جمعی از خیرین حامی حیوانات به صورت رایگان درسامانکده حیوانات شهرداری رشت انجام پذیرفت.
همین گزاش در خصوص برشمردن اقدامات شهرداری رشت در خصوص سگ های بلاصاحب حاکیست :برای کنترل جمعیت سگهای بلاصاحب با مشارکت سازمانهای مردم نهاد اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا با حذف روش های سنتی و غیر علمی ،نسبت به زنده گیری و جمع آوری و انجام واکسیناسیون این حیوانات اقدام می شود .
بنابراین گزارش : با برنامه ریزی های انجام شده از سوی سازمان مدیریت پسماند و حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری رشت،پس از جمع آوری سگ های بلاصاحب ، بصورت مدون توسط متخصصان نسبت به انجام واکسیناسیون (تزریق آمپول ضد هاری )،عقیم سازی ، انگل زدایی و پلاک کوبی بر روی گوش این حیوانات انجام می پذیرد .
گفتی است : شهرداری رشت از سال گذشته از محل اعتبارات داخلی ، مبادرت به ساخت محل نگهداری موقت سگ های بلاصاحب و قرنطینه کردن آنها نموده است و حیوانات منتقل شده به آن محل سگهایی هستند که به شدت بیمار بوده و از ناتوانی و یا معلولیت رنج می برندکه پس از تماس های مکرر مردمی و با توجه به نگرانی های شهروندان ، زنده گیری و به این مکان منتقل شده اند و اقدامات لازم در خصوص واکسیناسیون و نگهداری از این حیوانات انجام می گیرد.
همچنین شهروندان می توانند در صورت مشاهده هر گونه اقدام غیر متعارف در مورد سگهای بلاصاحب مراتب را به شماره تلفن ۱۳۷ اطلاع رسانی کنند تا شهرداری اقدامات لازم جهت برخورد با متخلفین را در دستور کار خود قرار دهدمجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید