امروز شنبه, 05 آذر 1401 - Sat 11 26 2022

منو

پاکسازی بیش از یک صد و پنجاه هزار مترمربع از حاشیه رودخانه های شهر رشت در سال 99


محمدباقر بشردانش در مصاحبه ای با هیات تحریریه امور ارتباطات سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت از پاکسازی بیش از یک صد و پنجاه هزار متر مربع از حاشیه رودخانه های گوهر رود و زرجوب در سال 99 خبر داد .
ایشان با اشاره به این موضوع بیان داشت : زرجوب و گوهر رود ، دو رود قدیمی رشت که زمانی نبض شهر باوجود آن ها می زد و طی سال ها، نقش غیرقابل انکاری در شکل گیری رشت و تاریخ و فرهنگ مردمانش دارند. رودهایی که به شهر زندگی بخشیدند زمانی چنان پر آب و زلال بودند که علاوه بر مکانی مناسب برای تفریح و شنا، بخشی از نیازهای زندگی روزانه مردم را هم تامین می کردند. نیازهایی مانند صید، شست و شو و ... مواردی که شاید امروزه تصورش برای افرادی که از کنار این رودها می گذرند سخت و باورنکردنی باشد.
ایشان در ادامه عنوان کرد: تخلیه خاک و نخاله های ساختمانی و ریختن زباله های خانگی در حاشیه رودخانه های شهر از جمله مشکلاتی است که شهروندان با آن دست به گریبان هستند و در این راستا یکی از دغدغه های مهم شهروندان ، عدم نظافت و پاکسازی حاشیه رودخانه های شهر توسط شهرداری رشت است . این گله مندی در شرایطی ابراز می شود که بخش وسیعی از این مشکلات و نازیبایی ها، ناشی از رفتار خود شهروندان در خصوص عدم رعایت نظافت عمومی وریختن زباله ها و نخاله های خود در حاشیه رودخانه های شهر می باشد .
محمد باقر بشردانش با اشاره به وظایف شهرداری جهت پاکسازی حاشیه رودخانه های شهررشت اظهار داشت: براساس قانون شهرداری، این سازمان سال هاست که توسط شرکت های رفت روب اقدام به پاکسازی حاشیه رودخانه ها می نماید . با توجه به گستردگی حواشی رودخانه های زرجوب و گوهر رود در سطح پنج منطقه شهری ، تخلیه نخاله و ریختن زباله توسط عده محدودی ، موجب زشتی سیما و منظر شهری و نارضایتی شهروندان شده است ، که با دستور ویژه شهردار رشت در راستای ایجاد زیبایی بصری در شهر به صورت ویژه در برنامه کاری سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت قرار گرفته است.
مدیرعامل پسماند شهرداري رشت با اشاره به تلاش بیدریغ روزانه پاكبانان در راستای پاکسازی حاشیه رودخانه های شهر ، افزود : متاسفانه بسياري از زباله ها ، ضایعات و نخاله های ساختمانی توسط برخي از كسبه و يا ساكنان منطقه در حاشيه رودخانه و يا داخل كانال ها رها مي شود كه كار پاكسازي را با سختي بيشتر همراه مي كند .
بشردانش با اشاره به نقش ویژه شهروندان در حفظ محیط زیست شهری و بهبود وضعيت فعلي رودخانه ها اینگونه بیان نمود : فرهنگ غني رشت كه ريشه در تاريخ پرافتخار اين شهر و مردمانش دارد ، بايد در حفظ نظافت محيط شهری نمايان شود و با رودخانه هاي رشت كه سالها مورد بي مهري قرار گرفته اند، برخورد مسئولانه تري انجام گيرد. چنين اقداماتي مي تواند از تشديد وضعيت بحراني رودخانه ها و همچنين ايجاد زحمت مضاعف براي پاكبانان جلوگيري كند.
در پایان بشردانش با درخواست همكاري و مشارکت شهروندان براي داشتن شهري پاكيزه عنوان کرد: همه ما در برابر محيط زيست، آيندگان و شهرمان مسئوليم و به ياد داشته باشيم كه رها كردن زباله ها بخصوص در رودخانه ها و مسیرهای صعب العبور، علاوه بر گام برداشتن در مسير نابودي محيط زيست، منجر به ايجاد شرايط كاري سخت تر و حتی به خطر انداختن جان نيروهاي زحمتکش پاکبان نيز مي شود.مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید