امروز شنبه, 05 آذر 1401 - Sat 11 26 2022

منو

مهندس محمدباقربشردانش مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت به مناسبت 21 تیر روز بدون پلاستیکی پیامی صادر کرد.

یکی از چالش های عصر حاضر افزایش میزان استفاده بی رویه بشر از مواد تجزیه ناپذیر و رهاسازی آنها در طبیعت است ، معضلی که نه تنها محیط زیست بلکه جانوران را نیز در معرض نابودی و خطر قرار داده است. به علت توليد انبوه وارزاني پلاستيک،متاسفانه ميزان استفاده از آن فوق العاده زیاده گریده است . افزایش مصرف بی‌رویه کیسه‌های پلاستیکی در دهه‌های اخیر ازجمله در کشور ما باعث به وجود آمدن بحران پلاستیک شده است که باعث آلودگی محیط زیست و تهدید حیات موجودات کره زمین بویژه موجودات دریایی و با ورود به چرخه غذایی درنهایت به خطر انداختن سلامت انسان را به دنبال داشته است.
همانطور که می دانید پلاستیک عمری ده برابر انسان دارد و تا 1000 سال در جهان ماندگار و غیر قابل بازیافت است که این مسئله خطرات مهلکی را به طبیعت وارد می‌کند. روز جهاني بدون پلاستيك اين فرصت را ايجاد مي كند كه مخاطرات ومضرات مصرف پلاستيك به مردم ياد آوري شود.
21 تیر برابر با 12 جولای 2021 روز جهانی بدون پلاستیک که به منظور فرهنگ سازی و آگاهی مردم از میزان خسارتی که از طریق مواد پلاستیکی به طبیعت و سلامت بشر وارد می شود، یک روز به این امر در جهان اختصاص یافته است وبرنامه هايي در شهرهاي بزرگ جهان جهت جايگزيني پلاستیک با كالاهاي تجزيه پذير و تشويق مردم به استفاده از كيسه هاي پارچه اي مي باشد.
در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا در سطح کشور بالاخص شهر رشت لازم می دانم نکاتی را در خصوص حفظ محیط‌زیست با هدف کاهش مصرف پلاستیک و افزایش تفکیک از مبدا خدمت رشتوندان گرامی عرض نمایم :
- با توجه به مدت ‌زمان طولانی برای تجزیه کیسه‌های پلاستیکی در طبیعت ، توصیه می شود از کیسه های پارچه‌ای برای خریدهای روزانه استفاده شود.
- تا حد امکان بجای ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف، از ظروف یک‌بارمصرف بر پایه گیاهی و یا شخصی قابل‌استفاده مجدد با رعایت ضوابط بهداشتی استفاده شود.
- به‌منظور افزایش میزان بازیافت لازم است شهروندان محترم تفکیک زباله‌های خشک را در مبدأ جدی گرفته و با تحویل آن به ایستگاه‌های بازیافت و یا مامورین جمع آوری درب منازل ، به بازگشت مجدد آن‌ها به چرخه مصرف کمک کنید.
امید که همه با عمل به شعار " نه ؛ به کیسه های پلاستیکی " و با تغییر الگوی مصرف و استفاده از کیسه های پارچه ای ، اثرات قابل توجهی بر میزان مصرف پلاستیک در کشور داشته باشیم و محیط زیستی سالم را برای زندگی خود و آیندگان به ارمغان بیاوریم.مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید