جمع آوری و پاکسازی سنبل آبی بادستگاه دروگر در تالاب عینک

جمع آوری و پاکسازی سنبل آبی با دستگاه دروگر در تالاب عینک
به وسیله یک دستگاه دروگر سنبل آبی، جمع آوری و پاکسازی این گیاه غیر بومی و مهاجم آغاز شد
به گزارش امور ارتباطات سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت؛ با درخواست و پیگیری های بعمل آمده توسط سازمان و با مساعدت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، یک دستگاه دروگر سنبل آبی در روز جمعه ١۴ اردیبهشت جهت جمع آوری و پاکسازی گیاه غیر بومی و مهاجم سنبل آبی به تالاب عینک منتقل شد.
طی ماه های گذشته سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت با همکاری شهرداری منطقه چهار و موسسه سرزمین ایده آل ما اقدام به جمع آوری دستی سنبل های آبی نمودند که با توجه به فصل رشد و تکثیر این گیاه و با ورود دستگاه دروگر جمع آوری و پاکسازی آن با سرعت بالاتری انجام خواهد شد.
گفتنی است سنبل آبی گونه گیاهی منطقه آمریکای لاتین و رودخانه آمازون بوده که در کشور ایران به عنوان گونه گیاهی غیر بومی و مهاجم محسوب شده که با تکثیر سریع از طریق استالونهای خود می‌تواند سطح وسیعی از مناطق تالابی را پوشانده و عمل اکسیژن رسانی و روند طبیعی بوم سازگان های تالابی را مختل نماید.
این گیاه نخستین بار در سال ١٣٩٠ در تالاب عینک رشت مشاهده شد و بر اساس مطالعات صورت گرفته تا ٣٠ سال بذر آن در محیط های آبی امکان رشد مجدد می یابد و بیش از یک دهه است که مبارزه برای کنترل و امحا آن در تالاب عینک رشت ادامه دارد.
از شهروندان محترم درخواست می‌گردد از جابجایی این گیاه اجتناب نموده و در صورت مشاهده خرید و فروش آن با سامانه ١٣٧ شهرداری رشت تماس حاصل نمایند.
  نظرات